Bezprzewodowa energia dzięki BOSCH
nowa era dla elektronarzędzi?
Wprowadzanie nowych technologii oraz tworzenie nowych segmentów przedsiębiorstwa to zawsze wielkie wyzwanie. Jednak prawdziwym szczytem technologicznego wizjonerstwa może być przekraczanie granic, które do tej pory były murem nie do przeskoczenia. Choć na rynku znajdują się dziesiątki certyfikowanych ładowarek Qi, ich moc wyjściowa rzadko kiedy przekracza 5 watów. Wynika to nie tylko z braku odpowiednich technologii, ale również mankamentów urządzeń odbierających energię. Efektywna technologia bezprzewodowego ładowania wymaga zatem działań dwutorowych. Potrzebne jest nie tylko stworzenie dedykowanej linii ładowarek pozwalających na efektywne bezprzewodowe ładowanie, ale również dopracowanie w najmniejszych detalach techniki odbioru przesłanych watów.
We wrześniu 2014 roku niemieckie przedsiębiorstwo BOSCH zajęło się rozwijaniem autorskiego systemu wykorzystującego technologię bezprzewodowego ładowania dla produkowanych przez siebie elektronarzędzi. Stworzenie całej infrastruktury sprawiło, że system bez problemu transferuje nawet 65 watów energii elektrycznej otrzymanej w procesie indukcji elektromagnetycznej. Daje to oczywiście najlepszy rezultat w całym sektorze przemysłowym.
Czas na kolejny krok!
Połączenie możliwości ładowania zarówno telefonów komórkowych, jak i elektronarzędzi, wpłynie korzystnie na cały rynek, stwarzając jeszcze bardziej optymalny rozszerzony standard Qi. Z punktu widzenia klientów, pozwoli to na ładowanie szerokiej gamy produktów przy pomocy jednego standardu. Producenci będą z kolei mieli szansę na zwiększenie produkcji i zmniejszenie jej kosztów, gdy wszyscy dostawcy skupią się na jednym standardzie, włączając się w wojnę cenową pomiędzy sobą.
Dzięki BOSCH technologia bezprzewodowego ładowania nowym standardem w każdym domu?
Grupa BOSCH skupia się przede wszystkim na trzech sektorach biznesu: Technice Motoryzacyjnej, Technice Przemysłowej oraz Dobrach Użytkowych i Technicznym Wyposażeniu Budynków. Elektronarzędzia BOSCH uchodzą za najbardziej innowacyjne, wysokiej jakości narzędzia wykorzystywane przez profesjonalistów. Firma jako pierwsza na świecie stworzyła rozwiązania umożliwiające integrację swoich elektronarzędzi z technologią ładowania bezprzewodowego. Wierzymy zatem, że swój profesjonalizm ukaże również w ramach współpracy z WPC.
Jeżeli plany WPC się powiodą, będziemy mieli do czynienia z rewolucją. Jak wynika ze słów wiceprezydenta organizacji Johna Perzow, być może w niedalekiej przyszłości zaczniemy korzystać z ładowania Qi naszych mikserów, blenderów i młynków do kawy. Plany rozwoju przewidują zastąpienie kabli małymi stacjami ustawionymi na blacie kuchennym. Według projektu Philips, możliwe byłoby skonstruowanie robota kuchennego odbierającego nawet 2000 watów energii wprost z nadajnika. Mimo wszystko, kluczowym momentem będą najbliższe dwa lata – wtedy to rozstrzygnie się, czy technologia bezprzewodowego ładowania zrewolucjonizuje nasze życie.